Drones for medical services

משבר הקורונה מוביל לתאוצה של תהליכי הדיגיטליזציה והחדשנות הטכנולוגית בעולם הרפואה. כדי להתמודד עם אתגרי הקורונה, מדינות שונות החלו ליישם פתרונות טכנולוגיים קיימים וחדישים, ואחד הפתרונות הוא שימוש ברחפנים במגזר הרפואי. השימוש ברחפנים לשינוע ציוד רפואי וציוד מציל חיים החל כבר בשנת 2017 כאשר כוחות הצבא האמריקאי באוגנדה העבירו מנות דם ותרופות לאזורים מבודדים על מנת להציל חיי ילדים ומבוגרים.

רחפנים בעולם הרפואה

בחודש מאי 2020 הודיעה ממשלת בריטניה כי בכוונתה להשתמש בכלי רכב אוויריים ובלתי מאוישים, כלומר רחפנים, לצורך שינוע ציוד מגן, תרופות וציוד חיוני נוסף מהמדינה לצוותי הרפואה הממוקמים באי וויט. הרחפנים מסוגלים להעביר כ-100 ק"ג של ציוד רפואי למרחק של 10 ק"מ בתוך זמן קצר, כ-10 עד 15 דקות בלבד. במדינות המפותחות החלו להבין את התועלת בשימוש ברחפנים במגזר הרפואי עוד לפני משבר הקורונה, ונעשו לא מעט ניסיונות בתחום זה.

תועלות רבות לשימוש ברחפנים רפואיים

רחפנים רפואיים יכולים להעביר בקלות ובמהירות ציוד רפואי ומציל חיים, השימוש בהם מציע תועלות רבות כמו קיצור זמן האספקה של ציוד רפואי, שילוב טכנולוגיות חדשניות בשירותי הרפואה מרחוק, גישה מהירה וזולה לאנשים הגרים במקומות מרוחקים או מבודדים, סיוע לכוחות רפואה וחילוץ המתמודדים עם אתגרי הטבע בזמן חילוץ אנשים מאסונות טבע, מתאונות ועוד.

כמו כן, אפשר להעביר עם הרחפן הרפואי נסיוב לצורך טיפול מהיר לאחר הכשת נחש במקום מרוחק, והרחפנים מציעים פתרון מעולה לשירותי הרפואה בחירום מאחר והם לא צריכים להתמודד עם עומסי תנועה כבדים, רמזורים, דרכים בעייתיות, טלטולים ומהמורות בכביש וכדומה. בנוסף, עלות העברת הציוד הרפואי זולה מאוד בהשוואה לעלות העברת הציוד בעזרת אמבולנסים או כלי רכב אחרים, והתפעול שלהם פשוט.

חברה הולנדית פיתחה רחפן ייעודי המסוגל לשאת דפיברילטור (מכשיר החייאה אוטומטי) לכוחות ההצלה והרפואה, המכשיר מהווה כלי יעיל ועיקרי במצבים של הפרעות קצב ודום לב, על ידי שוק חשמלי במטרה לסייע ללב לחזור לפעילות תקינה. לא מעט אנשים חייבים את חייהם למכשירי הדפיברילטור, עם זאת הגישה למכשיר זמין לא תמיד קיימת, במיוחד במקומות רחוקים מיישובים גדולים, לכן הרחפן מהווה פתרון מצוין לשינוע המכשיר ולהצלת חיים.

בשנתיים האחרונות החלו פיילוטים רבים בארץ וברחבי העולם כדי לבחון את השימוש ברחפנים רפואיים. אחד הפיילוטים המעניינים ביותר הוא שימוש ברחפן לצורך העברת רקמות ואיברים להשתלות.

רחפנים רפואיים בעלי בינה מלאכותית

רחפנים הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, יש להם שימושים רבים מעבר לפעילות פנאי, הם נמצאים כיום בשימוש נרחב בידי כוחות הביטחון, והקורונה האיצה את השימוש בהם. רוב הרחפנים המיועדים לשירותי הרפואה הם בעלי בינה מלאכותית המאפשרת להם לבצע משימות מורכבות, מעבר לצילום ממבט הציפור.

רחפנים רפואיים בעלי בינה מלאכותית מסוגלים לנווט את דרכם באופן אוטומטי, הם יכולים לשנות את מסלול התעופה לאחר ניתוח מידע וזיהוי תשתיות לקויות או בעייתיות, והם מתאימים למשימות המורכבות של איתור ניצולים באזורים מוכי אסון, וכך הם מסייעים לכוחות החילוץ וההצלה. הבינה המלאכותית ברחפנים מסוגלת לאסוף, לערוך ולנתח כמויות עצומות של נתונים והמידע המועבר ישירות אל מערכת ניהול מרפאה חכמה או מערכת ניהול של מרכז רפואי מסייעת לצוותי הרפואה לקבל החלטות טובות ומושכלות בזמן אמת, ועל סמך נתונים מדויקים המגיעים מהשטח ומהתיק הרפואי של המטופל.

השימושים העיקריים ברחפנים בשירותי הרפואה הם:

  • העברת מנות דם וטסיות בקלות וכמעט לכל מקום.
  • שינוע ציוד רפואי לאזורים מבודדים, לצוותי רפואה ולאנשים הזקוקים לציוד באזורים מוכי אסון וכו'.
  • העברת חיסונים ותרופות בהתאם לצורך, גם במרחב העירוני.
  • דיאגנוסטיקה ובדיקות באמצעות ציוד המותקן על הרחפן הרפואי.
  • העברה מהירה ובטוחה של איברים להשתלה.
  • שינוע מכשור רפואי קל משקל, כמו מכשיר דפיברילטור.

אנחנו בחברת ר.ר. מערכות מידע וטכנולוגיות מספקים פתרונות תוכנה וטכנולוגיות מתקדמות ועדכניות לתחומי הרפואה, כולל פתרונות מתקדמים לשירותי רפואה מרחוק. אנו בטוחים כי הרחפנים יכנסו לשימוש נרחב יותר בעתיד הקרוב בגלל היעילות הגבוהה והתועלות הרבות שהם מספקים לתחום הרפואה, ובעתיד לקוחותינו יוכלו לרכוש רחפן באתר השירות העצמי של ר.ר מערכות.

חברת ר.ר. מערכות מפתחת מערכות תוכנה איכותיות בהתאמה טכנולוגית עדכנית בתחומי הבריאות, הרפואה והאופטיקה, ע"פ צרכי לקוחותיה ובהתאם לתחומי התמחותם ותהליכי פעילותם. 
לחצו כאן ליצירת קשר ולקבלת מידע נוסף.