מערכת מחשוב פיננסית

לחץ על התמונה לקריאת המאמר המלא

האם נערכת לדרישות רשות המסים החדשות לניהול מערכת כספים כחוק?

הקופה הרושמת היא לב הפעילות של עסקים רבים. בעבר, הדרישות מהקופה הרושמת היו בסיסיות למדי ועיקרן הפקת קבלות ומגירת כסף מאובטחת לתקבולים במזומן. במהלך שני העשורים האחרונים נוספו דרישות וצרכים שלא היו בעבר, כגון: בדיקה וקריאת כרטיסי אשראי, הפקת דוחות, רישום ותיעוד התקבולים, תקשורת לקבלת נתונים מחברות האשראי ועוד. הוראות רשות המסים החדשות מחייבות את כלל העסקים בדיווח מקוון באמצעות מחשב בתהליך מדורג אשר החל בינואר 2010 ואשר מחייב את כלל בעלי העסקים להיערך בהתאם.

מהן הדרישות החדשות של רשות המסים?*
במסגרת תיקון מס' 37 לחוק מס ערך מוסף, החל מינואר 2010 נדרשים העוסקים שמחזור עסקאותיהם גבוה מ-4 מיליון ש"ח בשנה, והחייבים לנהל מערכת חשבונות לפי שיטת החשבונאות הכפולה, להגיש באופן מקוון דיווח מפורט הכולל את עסקאותיהם ותשומותיהם, בנוסף לדוח התקופתי הרגיל למע"מ כאשר חלה חובה לכלול רשומת פירוט נפרדת על כל חשבונית שסכומה 5,000 ש"ח (לא כולל מע"מ) ומעלה. החל מינואר 2011 יידרשו לכך העוסקים שמחזור עסקאותיהם גבוה מ-1 מיליון ש"ח. החל מינואר 2012 דרישות אלה יחולו על כלל העוסקים המורשים והמוסדות הכספיים. מעסקאות שלא יבוצעו בהתאם לא ניתן יהיה לקזז מע"מ עיסקאות ותשומות.
מהן ההשלכות עלינו, בעלי העסקים?
בהתחשב בדרישות החדשות מבעלי העסקים אשר כוללת הוראת רשות המיסים המלאה, ביניהן תיעוד מפורט ולקיחת ת.ז. או ע.מ/ח.פ של הקונה, הפיתרון המעשי היחיד לעמידה בדרישות אלה הוא שימוש בקופה ממוחשבת אשר מותאמת לדרישות רשות המסים המעודכנות ומאושרת על ידיה כחוק. בעוד בתי עסק רבים כבר עברו לעבודה באמצעות קופה ממוחשבת, קיימים עדיין בתי עסק אשר "הסתדרו" עד כה עם עבודה באמצעות קופה רושמת ידנית. כיום – הצורך בקופה ממוחשבת הפך לבסיסי וחשוב מאי פעם.
מהי קופה ממוחשבת?
הקופה הממוחשבת היא בעצם תוכנה לניהול כל צרכי הגבייה והכספים בבית העסק. מספר הכלים והאפשרויות משתנה בין תוכנה לתוכנה כאשר הדרישות הבסיסיות ממערכת קופה ממוחשבת הן הדפסת קבלות וחשבוניות, תעוד הפעולות ותנועות היתרה, אפשרות לסליקת כרטיסי אשראי, ניהול מחירונים והפקת דוחות שונים.
תוכנות מתקדמות מאפשרות להשתמש במגוון רחב יותר של כלים המעניקים לבעל העסק שליטה ובקרה טובים יותר על העסק, ביניהם: ניהול מלאי, שילוב לתוכנה מקצועית, ניהול נוכחות עובדים, דוחות אפקטיביות, שליטה ברשת חנויות אונליין ועוד. השימוש בקופה הממוחשבת ייעשה ע"י שימוש בתוכנה המותקנת על מחשב שולחני רגיל או תוך שימוש או הוספה של חומרה ייעודית לעמדת מכירה ממוחשבת – למשל: מחשב קופה מוקשח, קורא כרטיסים מגנטיים, מגירת כספים לקופה ממוחשבת, מדפסת תרמית לחשבונית/קבלה, סורק ברקוד ועוד.

מה נדרש לתפעול קופה ממוחשבת?
תוכנות הקופה הן לרוב בעלות ממשק משתמש פשוט ביותר לתפעול, כאשר בשילוב הדרכה ראשונית וליווי מתאים – כל אחד יכול להתחיל לעבוד באמצעות קופה ממוחשבת. דרישות החומרה גם הן בסיסיות – ברוב המקרים מחשב שולחני עם מערכת הפעלה סטנדרטית יספיקו.

* ע"פ הנתונים העדכניים באתר רשות המסים נכון לתאריך 01/01/10